133. שיבוצים חלקיים בתפילה לשלום המלכים

תגיות: , , , ,


קישור ישיר לקובץ

לפעמים הבנה נכונה של לשון התפילה מצריכה לא רק לדעת את המקורות של הלשונות ששובצו בתפילה, אלא גם לקרוא בין השיטין ולהבין מה לא שובץ בתוך התפילה.

תפילת "הנותן תשועה", חוברה מעיקרה לפני כשבע מאות שנה בתור תפילה לשלום המשטר הזר שתחתיו חיו היהודים. בקהילות רבות בתפוצות ישראל, נאמרת תפילה זו לשלומה של מלכות מדי שבת. יש אפילו כמה קהילות בארץ ישראל שגם בימינו מתפללות לשלומה של מדינת ישראל בנוסח תפילה זו לאחר שערכו בה עדכונים והתאמות למדינת ישראל.

הרב יוסף קאפח כותב שנוסח זה של "הנותן תשועה", "נתקן בתבונה רבה", ושני הפסוקים ששובצו בו נבחרו מפני שיש בהם הסוואה לרחשי לִבם של היהודים לגבי המושלים הגוים העריצים: בפיהם אמרו "הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים" (תהלים קמד, י) כשכוונתם הכמוסה שיתקיים סיום המשפט שבפסוק הבא: "פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר, אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר"!

כך גם לגבי הפסוק השני בתפילה זו שמקורו בנבואת ישעיהו פרק מג, כמה פסוקים לפני הפסוק המוכר מהפטרת פרשת ויקרא (כא) עַם זוּ יָצַרְתִּי לִי תְּהִלָּתִי יְסַפֵּרוּ: ושם נאמר: (טז) כֹּה אָמַר ה' הַנּוֹתֵן בַּיָּם דָּרֶךְ וּבְמַיִם עַזִּים נְתִיבָה: (יז) הַמּוֹצִיא רֶכֶב וָסוּס חַיִל וְעִזּוּז יַחְדָּו יִשְׁכְּבוּ בַּל יָקוּמוּ דָּעֲכוּ כַּפִּשְׁתָּה כָבוּ:

הנביא מתאר את גבורות ה' שקרע את ים סוף וסלל בתוך הים דרך יבשה לעמו, ואת מרכבותיהם וסוסיהם הטביע במים עזים, וכל צריהם ורודפיהם נפלטו מתים על שפת הים.

גם כאן, התחכמו מייסדי התפילה להזכיר במפורש רק את הפסוק "הַנּוֹתֵן בַּיָּם דָּרֶךְ, וּבְמַיִם עַזִּים נְתִיבָה", ובליבם החביאו את התקווה הכמוסה, שסופם של המלכים העריצים העומדים עלינו ומכריחים אותנו להתפלל לשלומם יהיה כמו סופם של המצרים: "יִשְׁכְּבוּ בַּל יָקוּמוּ".

לפיכך הסתייגו הרב יוסף קאפח ורבנים נוספים משימוש בתפילת "הנותן תשועה" כלפי מדינת ישראל, וזו אחת הסיבות לכך שרבה הראשון של מדינת ישראל, הרב הרצוג, חיבר לשלומה של מדינת ישראל תפילה אחרת לגמרי "במקום הנותן תשועה".

יהי רצון שיאבדו כל אויבי ישראל ומבקשי רעתם בכל מקום שהם, ושכל ישראל יתקבצו לארצנו ויוכלו להביע בפיהם ללא פחד את מערכי ליבם, וגואל ישראל ימשיך לעשות לנו בעת הזאת ניסים ונפלאות.

להרחבה:
אוריאל פרנק, "ראשית דרכה של התפילה לשלום המדינה", כתב העת "המעין", ניסן תשפ"ג

מוקדש לשלומה ולשלמותה של מדינתנו האהובה!

Separator

על המיזם הקולי "נפש יהודית"

בי"ז באב ה'תשפ"א, למחרת הלוויתה של חמותי, יהודית בת מנחם מנדל, לאחר תפילת שחרית, אמרתי בבית האבל דבר תורה לשוני קצר לאחר תפילת שחרית.
מכאן צמח הרעיון להמשיך בסדרה זו, ולשם כך הקמתי קבוצת ווצאפ שקטה שבה נשלחת מדי פעם הקלטה של הגיג קצר על לשון הקודש.

תגובות, רעיונות נוספים וכל משוב – ניתן לשלוח מדף יצירת קשר.

לארכיון ההקלטות שנשלחו עד כה: לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת ה-WhatsApp שלי: לחץ כאן

Separator

כתיבת תגובה

Separator